اطلاعات فنی توپ های سلکت


انتخاب توپ مناسب برای تمربن و مسابقه موضوع مهمی است که باشگاه ها و بازیکنان باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

انتخاب توپ مناسب و با کیفیت باعث کاهش قابل ملاحظه ی هزینه ها در دراز مدت خواهد شد.

در ذیل به برخی از ویژگی های توپ های Select که باعث افزایش کیفیت آنها گردیده اشاره خواهد شد:

PU در مقایسه با PVC :

امروزه اکثر قریب به اتفاق توپ های فوتبال، از جمله بهترین های آنها نه از چرم واقعی بلکه از مواد مصنوعی ساخته می شوند. بیشتر شرکت های تولید کننده توپ برای ساخت لایه بیرونی مدل های درجه یک و برتر خود از پلی اورتان (PU) استفاده می کنند. در ساخت لایه خارجی توپ های ارزان تر از پلی وینیل کلرید (PVC) استفاده می شود. این مواد به دلیل ترکیبی بودن از دوام کمتری برخوردارند.

توپ های PU در مقایسه با PVC نه تنها نرم تر هستند بلکه شباهت بیشتری به چرم داشته و کیفیت آنها با توجه به اینکه دمای هوا تاثیری روی آنها ندارد به مراتب بالاتر است. اما همه توپ های PU از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. به طور کلی هرچه ضخامت لایه PU بیشتر باشد، توپ از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

سری توپ های حرفه ای شرکت Select دارای ضخیم ترین لایه PU هستند.

جنس لایه خارجی توپ و اهمیت آن:

تولیدکنندگان از مواد پوششی گوناگونی که معمولاً مقادیر مختلفی از پلی استر است برای محافظت از لایه خارجی توپ استفاده می کنند. برخی از تولیدکنندگان مدعی هستند که هرچه پوشش لایه خارجی بیشتر باشد، توپ از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

شرکت Select نگاهی کاملاً متفاوت به این موضوع دارد. با توجه به اینکه توپ ها باید محدوده وزنی مشخصی داشته باشند، استفاده بیشتر از لایه های ارزان و بی کیفیت پلی استر باعث می شود که فضای کمتری برای استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب از جنس پلی اورتان (PU) در لایه و سطح خارجی توپ باقی بماند. به همین دلیل در تولید سری توپ های حرفه ای شرکت Select از حداقل مواد پوششی (پلی استر) در لایه خارجی استفاده شده و برای افزودن به وزن توپ لایه های با کیفیت و ضخیم تر پلی اورتال (PU) در سطح خارجی توپ مورد استفاده قرار گرفته است.

درباره فوم:

شرکت Select مانند سایر تولیدکنندگان از فوم به عنوان بخشی از مواد تشکیل دهنده لایه خارجی استفاده می کند، با این تفاوت که این شرکت مانند برخی از شرکت های تولید کننده از فوم به عنوان یک لایه مجزا برای نرم تر به نظر رسیدن سطح خارجی توپ استفاده نمی کند. Select معتقد است که فوم بر اثر ضربه (شوت) به طور موقت تغییر شکل می دهد که نتیجه ی آن بر هم خوردن تعادل توپ و متعاقب آن بروز مشکلاتی در حرکت و کنترل توپ خواهد بود.

همچنین پس از یک دوره طولانی استفاده از توپ، فوم به راحتی آب را به خود جذب کرده و باعث نفوذ آن به سطح داخلی توپ خواهد شد. باید همواره به خاطر داشت که بروز کوچکترین عدم تعادل در توپ باعث حرکت و پرواز غیر معمول و نامتعارف آن خواهد شد. صحت این ادعا را می توان از یک متخصص ضربات ایستگاهی پرسید!

تیوب: لاتکس یا مواد مصنوعی

تیوب تأثیر عمده ای در کیفیت بازی با توپ دارد. تیوب قلب توپ محسوب می گردد و میزان تحرک (جستن) توپ به آن بستگی دارد. در حالی که بسیاری ار تولیدکنندگان از تیوب هایی از جنس بیوتیل و مواد مصنوعی استفاده می کنند، شرکت Select ترجیح می دهد از لاتکس مناسب که به طور طبیعی از درخت گرفته شده استفاده کند.

هوا به سختی و به ندرت از توپ های دارای تیوب های بیوتیل خارج خواهد شد در حالی که هوا از تیوب های لاتکس به تدریج خارج می گردد. این بدین معناست که توپ های دارای تیوب لاتکس بیشتر نیاز به باد کردن پیدا می کنند (تقریبا هفته ای یک بار).

اما تیوب های لاتکس از نشاط، قابلیت ارتجاعی و تحرک بیشتری نسبت به تیوب های ساخته شده از مواد مصنوعی برخوردار هستند، ضمن این که بر خلاف تیوب های ساخته شده از مواد مصنوعی بر اثر کشش و ضربه های سخت شکل ظاهری خود را از دست نمی دهند.

بنابراین با توجه به اهمیت بالای تیوب، شرکت Select ترجیح می دهد که آن را در کارخانه ی خودش تولید کند. برای این منظور، هر تیوب به صورت جداگانه باد شده و در صورت موفقیت در تست تعادل و کیفیت، داخل توپ قرار خواهد گرفت.